Slovensko 1959 – černobílý obraz:
Zpěv ptáků zaniká v zesilujícím se zvuku automobilu se třemi pasažéry. Za volantem sedí muž, vedle něj žena a za nimi spokojeně spinká v peřince zabalené miminko. Žena je neslyšící, což je možné rozpoznat z posunků při komunikaci. Silnici, kudy auto projíždí, lemuje les ve stráni po levé straně a rovinaté pole po straně pravé. Automobil jede podezřele pomalu, až se zastaví u silného stromu, jediného, který je u cesty do pole. Žena s pláčem vystupuje, bere do náruče spící dítě a odkládá je do travnatého porostu několik metrů od stromu. Poté spěšně nastupuje do vozu vstříc tragickému osudu, neboť auto nejede dopředu, ale couvá. Zastaví se až v patřičné vzdálenosti a znovu se rozjíždí. Po nárazu do stromu vyhasínají dva lidské životy. V trávě opodál stále spinká malý človíček …

Brno 2023 – barevný obraz:
Muž v seniorském věku zapíná PC, aby mohl editovat stovky stránek knihy, která je plná dramatických událostí, provázejících celý jeho život (první vzpomínky zapisuje již v roce 1998, což byl nápad spolužáka z televizního seriálu, uznávaného Autora mnoha nápadů). Čtvrt století psaná kniha ožívá … UPOUTÁVKA:


Střídají se komické i dramatické obrazy jak z koncertů různých žánrů, tak od soudu či z vězeňského prostředí. Živě se o nich diskutuje ve scénách z hospůdek. Přestože se blíží konec, chybí zodpovědět otázku, co se dělo na jaře roku 1959 s dítětem, které zůstalo opuštěné blízko autonehody nedaleko Nitry. Nezapomenutelné vyvrcholení černobílého obrazu z roku 1959 utne poslední, šokující barevná scéna, trvající sotva 15 vteřin. Závěrečné titulky doprovází chytlavá píseň „Když se ráno probouzím …“:

 

Zájem o příběh projevuje nejen Slovenská televize, ale i publikum …: